Ulusal basketbolcu Bahar Çağlar, Spor Arena'ya söyledi: Önceliğim Beşiktaş
Genel

Ulusal basketbolcu Bahar Çağlar, Spor Arena’ya söyledi: Önceliğim Beşiktaş

Uğur Yapıcı ile Bahar Çağlar’ın canlı yayın sohbeti şu biçimde:

-Bir sporcu olarak konutta kalmaya devam ediyor musun yoksa yeni banalleşme olarak dışarıda çalışmaya başladın mı?

Ben hala ihtiyatlıyım. Dışarıdaki görüntüleri görünce de öfkeleniyorum. Dışarı çıkıyorum ama dikkat ediyorum. Bütün sıradanlaştım diyemem. İnsanlar kalabalık biçimde dışarıda. Maskesiz insanları da görüyorum. Tam dünya bununla gayret ediyor. Azıcık daha dikkat etmeliyiz bence.

-Bahar’ın Basketbol Atölyesi adında bir projen var. Bunu senden dinleyelim…

Genç kızlarımız için ne yapalım diye düşündük. Onlara misal olunca mutlu oluyorum. Neler beceriksiz olduğuna baktık, saha içinin yanı gizeme saha dışında da beceriksiz olanlara baktık ve bu projeye başladık. Online kayıtlarımızı almaya başladık. Kayıtlar geldikçe ekstra heyecanlanıyorum. Altyapıdan profesyonel yaşantıya geçiş çok ehemmiyetli. İdmandan banal yaşama kadar hepsi ehemmiyetli. Kızlarımıza bu mevzuda takviyeci olacağız. Tamamen online bir şey değil. Salgın nedeniyle online başladık ama atölye çalışmalarımız da olacak. Kayıtlarımız bir araya geliyor. 19 Haziran’dan sonra geri dönüş sağlanacak herkese.

-İleride bir yüksekokul kurma düşüncen var mı?

class=’cf’>

Biz ulusal sporcularız. Olimpiyat görmüş insanlarız. Bu deneyimlerimizi gençlere aşılamak hoş bir proje. Ben devamını istiyorum. Doğudaki kentlerimize erişmek istiyorum. Mardin’de kupa finali oynamıştım. Merdivenlere kadar doluydu. Ülkemizde çok becerili oyuncular olduğuna inanıyorum. Kamp biçiminde projelerimiz var. İlk olarak bu biçimde başladık. Adım adım gideceğiz. Yaş mevzusunda düşünüyoruz. 15 yaş altı mailler geliyor ama uzmanlarımızın katılımı olduğu için yaş mevzusunda tereddüdüz. Her şeyi değerlendiriyoruz.

-Sporun içinde biri olarak bayan basketbolunun salgından nasıl etkilenecek?

İlk ertelendiğinde biz de korktuk. Herkes evinde çalışabilir ama ne kadar? Başlama olasılığı varken konutta çalışmaya başladığımda yorulduğumu hissettim. Eyvah ne yapacağım derken lig iptal edildi. Ekonomik olarak etkilendi kulüpler natürel ki. Umarız ki hadiseler biter de her şey banale döner. Her anlamda salgından etkilendik.

-Bir görüşmesinde ‘Gönlüm Beşiktaş’ta devam etmekten yana’ demiştin. Bu kararları alırken salgının tesirini hesaba katıyor musun?

class=’cf’>

Katmıyorum hakikatinde. Transfer yarıyılı başlıyor artık. Salgını düşünerek hareket etmeyiz diye düşünüyorum.

-Bu sezon Beşiktaş nasıldı?

Ekip bu yıl geç heyetti. Transferler geç yapıldı. İlk maça 1 hafta kala ekip idmanı yaptık. İlk başta güç haftalar geçirdik. 4-5 hafta yenildik. Uzatmalarda maçlar kaybettik ama sonrasına derledik. Ekipteki gayret ruhunu çok beğendim. Kazandıkça şahsiyet kazandık. Kazanma acelesi yakaladık, Türkiye Kupası’nda tur atladık. Koç ile bağlantı çok hoştu. Niyetimiz yenilsek dahi pozitif kalmaktı. Erteleme kararına kadar pozitif gidişattaydık. Erteleme olmasaydı ligi daha yukarıyalarda tamamlardık. Belki kısmetsizlik oldu bizim için. Sezonun başından iptale kadar ivmemiz yukarıyadaydı hep. En gencimizden deneyimli oyunculara kadar hoş bir aile olduk. Bu yıl oynayanların hepsi devam etmek ister ama bu bize bağlı değil. Bakalım göreceğiz.

-Bayan basketbolcu olmaz yargısını nasıl kırdın?

Ben hiç öyle düşünmemiştim. Bayanların neler muvaffak olduğunu görüyoruz. İstemek ve beceri ehemmiyetli. Marifetlerimizi ortaya koyarsak muvaffak olamayacağımız şey yok.

-Atak maç kazandırır, korunma şampiyonluk felsefesi hakkında ne düşünüyorsun?

Ben korunmayı çok seviyorum. Gayret kısmını beğeniyorum. Korunmada basit sayı yememek ehemmiyetli. Top çalma gibi ataklar yaparsan hamlede daha rahat sayı bulabilirsiniz. Rakipte çok nitelikli oyuncular oluyor bazen. Onları korunma yaparak durduruyorsunuz. Korunmadaki sertliğe inananlardanım.

-Bahar Çağlar’ı kariyeri bittikten sonra nerede göreceğiz?

class=’cf’>

Şu anki düşüncem parkede kalıp alıştırman ya da menajer olma gibi düşüncem yok. Gençlere bir şeyler vermeyi daha çok istiyorum. Saha içi ve saha dışında gençlere katkım olmasını isterim.

-Dizi, film önerileri kazançsa kabul eder misin?

Etmem herhalde. Basketbolla alakalı bir öneri gelmişti ulusal ekip kampındaydım. Küçük bir şeydi ama mübalağa etildi o mevzu. Öyle bir şey yok.

Ekşi Lügat yorumları

-Galatasaray’ın İstanbul Üniversitesi’ni yendiği maçta bir anlık asapla kendisini sakatlamış oyuncu

Bir müzakere çıkmıştı. Vicdan yediğim günlerdendi. Karşımdaki oyuncu benim iki katımdı. Haksızlığı hiç beğenmem. Hatta dinleyenler çok afallamıştı. Hakeme söyledim bir kaç defa. Bak müzakere çıkacak diye. En son müzakere çıktı ve diskalifiye oldum. Soyunma odasına giderken bir sırça vardı. Sırçayı dahi anımsamıyorum. Solağım ve sol elimle vurmuşum. Allah gözetti. Asaplara çok az dokunmuştu. Hatta şu anda dahi elimin bir kısmını bazen sezmiyorum. Ucuz atlattık.

Ekşi Lügat’te hoş veya makûs şeyler oluyor. Pek girmiyorum o çeşit yerlere. Pozitif yorumlar hoşsa neşelendim.

-Şut tarzı herkesten çok değişik. Boyu azıcık daha olsa rakibinin üzerinden smaç basabilir.

Şut tarzım ufak yaşta böyle büyüdü. İlk öğretmenim de bu biçimde öğretmişti bize. İzlediğim iyi basketbolcular da bu biçimde atıyordu. Estetik de ehemmiyetli bence ve şutum estetik gözüküyor diye düşünüyorum. Yazan dost alakalıymış teşekkür ediyorum kendisine.

Milli basketbolcu Bahar Çağlar, Spor Arenaya açıkladı: Önceliğim Beşiktaş

Genç sporcular için misal bir adsın. Genç sporculara iletinin nedir?

Misal olarak görülmek benim için büyük şeref. Basketbola başladığımda bir insan iyi sporcu olabilir. Makûs performansı da olabilir. Ben şahsiyetimi dik yakalamaya çalıştım. Gayretliliğe umursadım. Bazen pes etmeye yanaşıyorsunuz. Makûs yarıyıllar oluyor. Kafaca eforlu olmaya çalışıyorum. Her şeyin başında çalışmak geliyor. Çalışmaktan olmaz. Geçen sezon 38 dk vasati ile oynadım. Maçtan sonra dahi idmana gittim. Kafayı hazır yakalamak gerekli. Yoruluyorsunuz ama bitkinliğe alışınca bu size ağır gelmiyor. Maksatlarını tanımlasınlar. En büyük sponsorları aileleri olsun. Yalnızca ekip değil kendilerini de geliştirsinler fertsel biçimde.

Beşiktaş ile alakalı ne söylemek istersin?

Bu yıl çok değişik geçti hepimiz için. Anadolu’daki maçların kalabalıklığı… Taraftar çok iyiydi. Dayanaklarını esirgemediler. Zafer endeksli değildiler. Yenildiğimiz zaman çabamızı görüp takdir ettiler bizi. Bu vakaya aile olarak bakıyorum ben. Aile biçiminde yukarıya doğru ivme kazandık. Beşiktaş ile kontratım bitti. İlk görüşeceğim kulüp oynadığım kulüp olur. Şu anda bir şey belirli değil. Bakalım neler olacak.

Milli basketbolcu Bahar Çağlar, Spor Arenaya açıkladı: Önceliğim Beşiktaş

Bundesliga maçları FİYATSIZ CANLI YAYINLA Misli.com’da! Oynamak/İzlemek için buraya tıklayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir