Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu: Dopingle çabada pak spor felsefesiyle çalışmaya devam edeceğiz
Genel

Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu: Dopingle çabada pak spor felsefesiyle çalışmaya devam edeceğiz

Arjantin’in başşehri Buenos Aires’te 6-18 Ekim 2018 tarihlerinde tertip edilen 3’namcı Yaz Gençlik Olimpiyat Oyunları’nda bayanlar +63 kiloda gayret eden ulusal haltercimiz Dilara Narin, gümüş madalya kazanmıştı. Müsabakayı sporcumuzun önünde birinci sırada bitiren Taylandlı Supatchanin Khamhaeng’de yasaklı madde kullanımı tespit edilmesi neticeyi, Beynelmilel Spor Tahkim Duruşması CAS kararına bağlı olarak sporcu Beynelmilel Olimpiyat Kurulu IOC tarafından oyunlardan diskalifiye edildi.

Böylece ulusal haltercimiz Dilara Narin birinci sıraya yükselerek altın madalyanın yeni sahibi oldu. Dilara Narin’in altın madalyası, IOC’nin “Olimpiyat Madalyası Yine Tahsis Prensipleri ve Merasimler” kaideleri güzergahında yapılacak bir merasimle kendisine ibraz edilecek.

class=’cf’>

BAKAN KASAPOĞLU: SPORUN PAK BİR BİÇİMDE YAPILMASINI İSTİYORUZ
Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Arjantin’de tertip edilen Yaz Gençlik Olimpiyat Oyunları’nda birinci olan Taylandlı haltercinin dopingli çıkmasının ardından, ulusal sporcu Dilara Narin’in altın madalyanın yeni sahibi olmasının kendilerini çok neşelendirdiğini ifade etti. Bakan Kasapoğlu, “Dopingle çabada ‘sıfır hoşgörü’ ve ‘pak spor’ felsefesiyle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Dopingle gayret noktasında Bakanlık olarak ehemmiyetli bir gayret verdiklerini belirten Kasapoğlu, “Dopingle gayret, ülke sporumuz açısından üzerinde hassasiyetle yanaştığımız ve çok önem verdiğimiz bir mevzu. Sporun pak bir biçimde yapılmasını istiyoruz. Bu çerçevede Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak bugüne kadar tüm olanaklarımızı seferber ettiğimiz gibi bundan sonra da daha eforlu bir biçimde çalışacağız” diye konuştu.

Bakan Kasapoğlu, dopingle çabada akademik camia ve spor camiası ile iş birliği yaptıklarını vurgulayarak, “Geçmişte sporcularımızda doping çıkıyor ve madalyalar elimizden alınıyordu. Son senelerde dopingle çabada geldiğimiz nokta çok ehemmiyetli. Bu noktada ‘sıfır hoşgörü’ ve ‘pak spor’ felsefesiyle spor camiası olarak beraber çalışmaya devam edeceğiz. Akademik yayınlarla beraber sporcularımızın bilinçlenmesi de ayrı bir ehemmiyet talep ediyor. Bu çerçevede Bakanlığımız gereken çalışmaları titizlikle reelleştirmeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

 

Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu: Dopingle mücadelede temiz spor felsefesiyle çalışmaya devam edeceğiz

class=’cf’>

Süper Lig’in dönüşü iftiharına, Misli.com’dan herkese 5 TL armağan, hemen katıl!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir