Galatasaray kalecisi Okan Kocuk ve 6 saniye münakaşası! Topu kaç saniye elini yakaladı?
Genel

Galatasaray kalecisi Okan Kocuk ve 6 saniye münakaşası! Topu kaç saniye elini yakaladı?

Galatasaray’da, 3-3 sona eren Gaziantep maçının son dakikasındaki penaltı evvelinde 6 saniye kaidesinin ihlal edilmesi münakaşa yarattı.


Futbol reyin kaidelerine göre, “Şayet bir kaleci topu 6 saniyeden daha fazla bir vakit elinde meblağsa, hakem bu hareketi zaman geçirme olarak değerlendirmeli ve endirekt özgür vuruşa karar vermelidir.” maddesi kitapta yer alıyor.


98DE GETİRİLDİ

98’DE GETİRİLDİ

6 saniye kaideyi, FIFA’nın kalecilerin topu elinde yakalayıp zaman geçirmelerini önlemek için 1998 senesinde getirildi. Kaideye göre; topu elle yakalayan kaleci topu 6 saniye içinde oyuna sokmak zorunda. Aksi halde endirekt özgür vuruş kararı verilir.


Peki Okan Kocuk topu elinde kaç saniye bekletti? İşte o an yaşananlar… 


SELÇUK İNAN UYARDI

SELÇUK İNAN UYARDI

Galatasaray aleyhine verilen endirekt vuruşta, orta sahada Selçuk İnan, Okan Kocuk’u uyardı ve topu oyuna sokması güzergahında işaretler yaptı.


ONYEKURU VE JİMMYİ İŞARET ETTİ

ONYEKURU VE JİMMY’İ İŞARET ETTİ

Galatasaray’ın deneyimli adı, Okan topu eline aldıktan sonra meşin yuvarlağı Onyekuru ile Jimmy Durmaz’ı göstererek topu o bölgeye atmasını istiyor.


HAKEM ULUSOY ENDİREKT VURUŞ DEDİ

HAKEM ULUSOY ENDİREKT VURUŞ DEDİ

Ancak, Galatasaray’ın kalecisi ağır davranıyor ve sonrasında hakem Alper Ulusoy, düdüğünü çalarak Gaziantep’e endirekt vuruş veriyor.


KAÇ SANİYE ELİNDE KALDI

KAÇ SANİYE ELİNDE KALDI?

Kararın ardından Selçuk İnan’ın yaşadığı yeis dikkatlerden kaçmazken genç file bekçisinin topu elinde kaç saniye yakaladığı da ortaya çıktı.


3-2 önde olan Galatasaray, kullanılan bu endirekt vuruşun ardından Antep takımının kazandığı penaltı ile 3-3 birlikteye kalmış ve karşılaşmadan 1 puanla ayrılmıştı.


TAM 18 SANİYE

BÜTÜN 18 SANİYE

Yayıncı kuruluş ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumunun ölçümüne göre; Okan Kocuk’un topu bütün 18 saniye süresince elinde tutarak, 6 saniye kaidesini ihlal ettiği belirlendi.


YORUMCULAR NE DİYOR TÜMER METİN:

YORUMCULAR NE DİYOR? TÜMER METİN:

18 saniyelik gecikmeden endirekt özgür vuruş veriyorsan, ben sahada olsam, aç kaleyi boş kaleye vursunlar tasam. Olmaz, yakışık almazdı. Öğretmen bizim üzerimize bir şey oynanıyor, bu reyin son bulsun demek istiyor. Kaleciye çekil kenara demesinin sebebi bu. Şu andaki duygularıyla bunu söylüyor ama öğretmenin Okan’a da iki çift söz söyleyeceğinden kuşkum yok. Okan topu 10. saniyede havaya dikse, havada tamamlayacak maçı.


ERMAN TOROĞLU

ERMAN TOROĞLU

Galatasaray resmen sakatatçı dükkanı gibi. Sakatlanan sakatlanana. Ama sahanın içinde çok nitelikli ayakları var. Dün gece üç nitelikli oyuncu muhteşem işler yaparak üç gol attılar ve Galatasaray’ı öne geçirdiler. Belhanda yenilen golde evvel rakibini kovaladı, sonra vazgeçti ve Galatasaray kafa golünü yedi. Sonra muhteşem hareketlerle nefis bir gol attı. On birey kalmasına karşın iyi top yaptılar. İkinci golü dokuz birey oynarken yediler. Gaziantep’in attığı ikinci gol çok esrarengiz. Neden? Evelsi gün Ankaragücü-Başakşehir maçında bu pozisyondan daha net bir pozisyonda gol oldu. Hakem Hüseyin Göcek.VAR’la konuştular ve VAR’a gitmeden golü iptal ettiler. Dünkü pozisyon Ankaragücü’nün attığı golden daha bir karışıktı. Başka Bir Deyişle Ankaragücü’nün attığı gol pozisyonu bu gole göre daha netti. Ne oldu? Ankaragücü’nün attığı sayılmadı, maç 2-0 olacaktı. Gaziantep’in attığı gol sayıldı. Hangisi doğru? Bence iki gol de sayılmalıydı. İkinci maçta da köşe gönderindeki net faulü hakemin daha VAR’a gitmeden vermesi gerekirdi ki sonuç VAR’a gelmesin. Halkın da kafası karışmasın.


AHMET ÇAKAR

AHMET ÇAKAR

Dün gece Türk hakemliğinin iflası ve Galatasaray’ın bir hakem tarafından nasıl boğulduğunun şovu oldu. Galatasaray kazanmayı hak etmemiş olabilir. Özellikle son 5-6 dakikada mağlup Gaziantep tek kale de oynamış olabilir ama Alper Ulusoy ne yazık ki Türk hakemliğine büyük bir utanç gecesi yaşattı. Uzatma dakikaları belki dakika 100, kaleci Okan yattı topu aldı. Ama hakem günah çıkartacak ya 8 saniye ayağıyla Galatasaray aleyhine bir çift vuruşa hükmetti daha doğrusu buluş etti, bu çift vuruştan da penaltı geldi ve Galatasaray’ın bence şampiyonluğu resmen gitti. Neticede daha önceki bir hakem olarak utanç duydum. Hepimiz yanılgı yaptık, hepimiz yanlış penaltılar verdik ama bir ekibin aleyhine anlamsız bir buluşta bulunup ekibin puanını gasp etmedik. MHK utanç dinlemelidir, hakem utanç dinlemelidir.


TERİM MAÇ ÖNCESİ MOTİVE ETMİŞTİ

TERİM MAÇ EVVELİ MOTİVE ETMİŞTİ

Fatih Terim maç evvelinde Okan’ı “Rize maçında üzerine düşen vazifeyi en iyi biçimde yaptın! Penaltıyı da kurtardın. Sana bu süreçte güvenim bütün. Senin Galatasaray kalesini kaldıracak potansiyel ve eforda olduğuna muhakkağım. Aksini düşünsem seni bu ekibe istemezdim. Çık ve kalan 7 haftada Galatasaray kalesinin emin ellerde olduğunu herkese göster.” laflarıyla motive etmişti.


FATİH TERİM MAÇ SONU NELER DEDİ?

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Gaziantep çabasının uzatma dakikalarında reyin alanını terk edip soyunma odasına gitti. Deneyimli teknik adam bu kararın bahanesini anlattı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir