Dünyada bir ilk! Merih Demiral, Myanmar...
Genel

Dünyada bir ilk! Merih Demiral, Myanmar…

Abuhava Farklılığı ile gayrette kritik rol oynayan ekvator kuşağının 32° Kuzey ve 38° Güney enlemleri arasında yer alan en ehemmiyetli abuhava parklarından Thor Heyerdahl Climate Park’ta 2015’deri bu yana Birleşmiş Milletler dayanağı ile 9 milyon Mangrov ağacı dikildi ve maksat 10 yıl içerisinde 1 milyar Mangrov ağacı dikmek.

Merih Demiral mevzu hakkında şunları söyledi:

“Abuhava farklılığının sürat kazandığı son yıllarda insanlık bu riskin yeterince farkında değildi, ancak COVID-19 krizi ile beraber insanlar için yaşam makûsa giderken dünya ise kendini yenilemeye fırsat buldu. Bu gelişim insanlarda abuhava farklılığına olan farkındalığın çoğalmasına neden olurken reelinde bizim için makûs gözüken COVID-19 krizi sonrasında gelecek senelerde daha pak bir dünyada yaşayacağımıza olan inancımız arkasıydı.”

“Gayret etmek benim tutkum, ancak şu an sahada gayret edemiyorum. Ve ben pandemi sürecinde gördüm ki Venedik’teki kuğular, boğazdaki yunuslar, biz konutta oturup tabiata hasar veremediğimiz için kendini tamir etmeye başlayan tabiatın birer mucizesi gibi gözüküyorlar. Biz sahalarda gayret veriyoruz ama abuhava farklılığına karşı hakikat çabayı ekvator kuşağında yaşayanlar veriyorlar. Onların en büyük takviyecisi de Mangrov ağaçları. Kendi ormanımı oluştururken Myanmar’ı ve Mangrov ağaçlarını nedeni de bu zati.”

class=’cf’>

Merih Demiral Myanmar’a gidecek

“Mangrov ağaçları abuhava farklılığı ile çabanın ana oyuncularından biri. Sahada verdiğim çabanın benzerini abuhava farklılığı için de vermeye karar verdim. Bu surattan oradaki ekosistemin büyümesine dayanak olmak emeliyle Birleşmiş Milletler desteğiyle Myanmar’da nobel mükâfatlı Thor Heyerdahl ismine yapılmış olan Thor Heyerdahl Climate Park’ta kendi ormanımı oluşturdum ve dünyanın akciğerlerine zorunlu dayanağı vererek herkesin benzerini yapması için farkındalık sağlamak istedim. Zira Mangrov ağaçları Birleşmiş Milletler’in 17 Sürdürülebilir Kalkınma Emelleri içerisindeki 6 emeli aynı anda reelleştirerek dünyaya çok büyük katkı sağlıyorlar. Öğreniyorsunuz ki pandemi nedeniyle takvimlerimiz bilinmeyen, ancak takvimim uygun olduğu zamanda takımım ve projeye desteklediyenler ile beraber orada sürpriz bir organizasyon tertip etmek istiyoruz.”

 “Benim istediğim tüm insanların bir eşya alırken dahi tabiattaki ne kadar pak suyu pislediklerini öğrenmeleri. Eşya almayalım demiyorum ama tabiattan aldıklarımızı tabiata geri verelim istiyorum. Bunun da en hoş yolu, attığımız her adımda ürettiğimiz karbonun şuurunda olmak. Ben bu vesileyle yaşamım süresince tükettiğim tam karbonu sıfırlıyorum. Bunu yapan ilk futbolcu olarak da öbür dostlarımın bu sürece dahil olmaları ismine liderlik yapmak istiyorum. Son olarak öğrenmeliyiz ki belki tükettiğimiz tüm karbonu sıfırlayamayabiliriz, ama eksiltebiliriz. Hepimiz kendi geleceğimizin kahramanı olabiliriz!”

class=’cf’>

Mangrov ağaçları abuhava farklılığı ile çabanın ana oyuncularından biri ve Birleşmiş Milletler’in 17 Sürdürülebilir Kalkınma Emelleri’nın 6’sına birden çözüm oluyor:
• Fukaralığa Son
• Açlığa Son
• İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Sihrime
• Abuhava Eylemi
• Sudaki Yaşam
• Karasal Yaşam

Bu nedenle, Merih, sahada verdiği çabanın benzerini abuhava farklılığı için de vermeye karar verdi.

5 Haziran 2020 Dünya Etraf Günü’nde Merih, çocuklarımızın gelecekte daha pak ve daha hoş bir dünyada yaşaması ismine farkındalık yaratmak için Türkiye saati ile sabah 10:00’da bir video paylaşacak. Yardımınız dünyamız için çok ehemmiyetli; siz de Merih’in Instagram’daki gönderisini hesabınıza Story olarak ilave edebilir ve Twitter’daki gönderisini hesabınızdan ReTweet yapabilirsiniz.

Takvimi uygun olduğu zamanda Merih, takımı ve projeye desteklediyenler ile beraber orada sürpriz bir organizasyon tertip etmeyi planlıyor.

class=’cf’>

Karbon Ayak İzi nedir?
Karbon Ayak İzi küresel ısınmanın başlıca mesulü olarak gösterilen, sera tesirine yol açan gazların yaradılışına neden olan ve fosil yakıtların kullanımıyla atmosfere dağılan karbondiyoksit CO2 salımının ferdin ve firmaların doğrudan veya kullandığı mahsullerin yapımı açısından enerji kullanımıyla dünyaya vazgeçtikleri hasar anlamına gelmektedir.

Neden Myanmar?
Myanmar fırtına ve tsunami gibi natürel felâketlere çok sarih olan bir ekvator kuşağı ülkesidir. Mangrov ağaçlarının da ekvator kuşağının 32° Kuzey ve 38° Güney enlemleri arasında yer alan bölgede yetişebilmesinden dolayı Myanmar’da Mangrov ağaçlarının dikilmesi başta fırtına ile tsunami gibi natürel trajediler olmak üzere Küresel Isınma ve Abuhava Farklılığı ile gayrette çok önemlidir.

Neden Mangrov ağacı?
Mangrov ağaçları, dünyadaki tam ağaçlardan 5 kat daha fazla karbonu emebilip 4 bireye yaşam boyu yetecek olan oksijeni sağlayabilir.

Okyanus kenarlarında kıyıyı fırtınalardan ve tsunamilerden gözetirler. Toprağın çekilmesini yasaklayarak sahil aşınmasının önüne geçerler.

Suyun tabanına uzanan kökleri ile hem suyu filtrelerler hem de balıklara yuva yapma olanağı verirken hem balık yuvalarını fırtınalara karşı gözetirler hem de balık spektrumu ile rakamını %50 aşırılaştırarak yerli ulusun ekonomisine dayanak olurlar.

Ortalama 6 ila 10 metre boyuna, parlak renkli yapraklara, yerden yükselerek havadan solunum yapabilen ve gelgite karşı durabilmelerini sağlayan kökleri vardır.

Muazzam bir canlı spektrumuna sığınak sağladıkları gibi, bu yararlı alanlardan baldan kömüre, sirkeden yapıştırıcıya kadar onlarca çeşit mahsul elde edilmektedir.

Birleşmiş Milletler’in 17 Sürdürülebilir Kalkınma Emelleri içerisindeki 6 emeli aynı anda reelleştirerek dünyaya çok büyük katkı sağlıyorlar. Bu emeller şunlardır:

• Emel 1: Fakirliğin tüm şekillerinin her yerde ortadan kaldırılması.

• Emel 2: Açlığın sona erdirilmesi, yiyecek güvenliği ve daha iyi beslenme teminatının sağlanması; sürdürülebilir tarımın desteklenmesi.

• Emel 8: Aralıksız, içerici ve sürdürülebilir ekonomik gelişmenin, bütün ve üretken istihdamın ve herkes için insana yakışır işlerin desteklenmesi.

• Emel 13: Abuhava farklılığı ve tesirleri ile gayret mevzusunda acilen eyleme geçilmesi.

• Emel 14: Sürdürülebilir kalkınma için ummanlar, denizler ve deniz kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir kullanımı.

• Emel 15: Karasal ekosistemlerin sürdürülebilir kullanımının korunması, geliştirilmesi ve desteklenmesi, ormanların sürdürülebilir yönetimi, çölleşme ile gayret, karasal bozulmanın durdurulması ve iyileştirilmesi ve biyoçeşitlilik kaybının engellenmesi.

Dünyada bir ilk Merih Demiral, Myanmar...

Bundesliga maçları FİYATSIZ CANLI YAYINLA Misli.com’da! Oynamak/İzlemek için buraya tıklayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir